Popis geotextilií

Popis geotextilií

Pod názvem HaTe® se skrývá mnoho typů geotextilií, jak z hlediska materiálu tak i typu příze, určená pro různá použití ve stavebnictví.

Lze je rozdělit do základních čtyř kategorií podle použitého materiálu:

  • polyethylen, tyto jsou vyrobeny pomocí jediného vlákna, které tvoří jemnou síť ok v závislosti na typu zeminy, vlastním použití a na charakteru proudící vody. Používají se pro filtraci, separaci a protierozní ochranu zejména na vodních tocích.
HaTe
  • polypropylen, tyto jsou vyrobeny z páskových vláken a jejich široká škála zaručuje optimální použití s výhodou stejné pevnosti v obou směrech. Při zatížení dochází k minimálnímu protažení s časem což zaručuje dlouhodobou funkčnost stavby. Jejich nízká cena je předurčuje pro mnohá použití v dopravních, vodohospodářských a ekologických stavbách, kde zajišťují separaci, vyztužení, filtraci a protierozní ochranu s velkou odolností proti obrusu.
HaTe
  • polyester, jedná se typ C 10.341, který je vyroben z více vláken jež mají stejnou pevnost (70 kN/m) v obou směrech. Jeho použití je při separaci, vyztužení zemních těles a podloží, ochraně návodních svahů či pro výrobu pytlů a velkoobjemových vaků pro protierozní ochranu podobně jako Stabilenka a Comtrac.
HaTe
  • polyester s povlakem z PVC, jedná se o vícevláknitou mřížovinu s velikostí ok 1,2 - 10 mm a stejnými materiálovými charakteristikami jako mřížovina Fortrac. Používá se pro protierozní ochranu nově vybudovaných svahů, v zátopových oblastech a částečně i pro vyztužení. Životnost je zaručena povlakem z PVC, který chrání polyester proti UV záření a částečně i proti mechanickému poškození.
HaTeTento výčet čtyř kategorií není zdaleka konečný neboť výrobní program firmy HUESKER Synthetic čítá mnoho kombinací. Požadavky zákazníků a technický vývoj vyústily například v geokompozity, které využívají přednosti tkaných a netkaných geotextilií.Takto vznikly výrobky typu B 2000L pro skládky a Comtrac pro dopravní a vodohospodářské stavby. Kvalita výrobků je ověřena více než 30-ti letou funkčností, ale i certifikátem jakosti dle norem ISO 9001.

Příklady použití geomříže Fortrac® v násypech:

Stabilizace podloží nově vytvořeného ostrova - Amsterdam (Holandsko)
Copyright Geosyntetika, s.r.o. 2007 - 2008 Developed by Omega network a.s.